WYDARZENIA | Wystawy
Previous Next

Romuald Loegler:
„Przestrzenie do życia”

 

„Przestrzenie do życia” to tytuł najnowszej wystawy renomowanej, krakowskiej Galerii Architektury GAGA. Ekspozycja prezentuje dorobek Romualda Loeglera, zasłużonego dla Krakowa, a zarazem jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich architektów i urbanistów.

Urodzony w 1940 roku projektant w większości utrzymuje swoje projekty w stylistyce hi-tech. Czasem jednak na pozór przypadkowo zestawione geometryczne formy układają się w dekonstruktywistyczne budowle, które zawsze jednak cechuje funkcjonalny ład i logika. U Leglera nic nie jest bowiem dziełem przypadku.

Oprócz praktyki architektonicznej Romuald Loegler, aktywny jest jako animator życia architektonicznego i społecznego. W 1985 roku był współtwórcą organizowanego do dziś Biennale Architektury w Krakowie, w latach 1985–1991 pełnił funkcję redaktora naczelnego magazynu “Architekt”, a od 1992 jest szefem wydawnictwa RAM, wydawcy miesięcznika "Architektura i Biznes”. Z okazji 75-lecia Romualda Loeglera 21 marca w Galeria Architektury GAGA otwarta zostanie jubileuszowa wystawa prezentująca jego dokonania jako architekta i urbanisty.

„W wielu przypadkach obiekty architektury poddawane są zarówno budowlanym jak i użytkowym przekształceniom. Natomiast układ miasta, jego przestrzeń stanowiąca społeczną własność, jest niejako przeciwieństwem prywatnych obiektów architektonicznych. Zatem tworzenie miasta to tworzenie koncepcji uformowania przestrzeni publicznej niezależnej od architektonicznej mody” – pisze w książce „Miasto to nie architektoniczna zabawa” Loegler. I dodaje: „Nazwiska znanych architektów są na ustach niemalże wszystkich, tych zaś, co budują miasta nie zna prawie nikt”.

Książka ta stanie się zarazem jednym z głównych mediów wykorzystywanych na jubileuszowej wystawie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, środowisku w którym działa Galeria Architektury GAGA. Oba oblicza Loeglera – architektoniczne i urbanistyczne – podzielą przestrzeń ekspozycyjną na dwie sale. W pierwszej zobaczymy projekty i realizacje działającego od 1987 roku biura architektonicznego „Atelier Loegler i Partnerzy”, w drugiej – zaaranżowanej na wielką książkę - przenikniemy do świata urbanistyki widzianej oczami Loeglera.

Wystawa w Galerii Architektury GAGA to – jak zapowiada Loegler - preludium do przypadającego na przyszły rok Biennale Architektury w Krakowie, którego głównym hasłem mają być właśnie „Przestrzenie do życia”.

 

ORGANIZATORZY WYSTAWY:

Fundacja Aktywnych Obywateli im. J. Dietla

Małopolski Ogród Sztuki

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

 

MECENACI:

Województwo Małopolskie,

Alufire,

Klinkier Przysucha,

Zehnder,

Fr Solutions Polflam,

Księgowość Polska,

ES - System,

City,

Pauza In Garden,

 

PATRONAT MEDIALNY:

What's Up Magazine, Gazeta Wyborcza Kraków, Architektura i Biznes, Radio Kraków, ARCH