WYDARZENIA | Wystawy
Previous Next

W tym roku mija 130 lat od urodzin Stanisława Ignacego (Witkacego) i 100 lat od śmierci jego ojca Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. Decyzją Senatu RP rok 2015 jest Rokiem Witkiewiczów. W ramach obchodów tej wyjątkowej rocznicy Galeria Architektury GAGA oraz Biuro Architektoniczne Karpiel Steindel z Zakopanego przygotowały wystawę „Po Witkiewiczu”.

 

Dorobek pracowni doskonale oddaje ewolucje zakopiańskiej myśli architektonicznej w ujęciu stylu Witkiewiczowskiego i jego wpływ na współczesny języku wyrazu projektantów, kultywujących tradycje artystyczne stolicy polskich Tatr.

 

Karpiel i Steindel nie projektują zakopiańskich chat, a jednak uchodzą za zręcznych kontynuatorów stylu witkiewiczowskiego. Jak potomkowie Wincentego Witosa i Józef Bachleda-Curusia czyją na sobie wzrok przodków. Mimo to nie bali się podjąć współpracę z prowokatorką, brytyjską architekt indyjskiego pochodzenia Zahą Hadid przy projekcie futurystycznego domu dla Tomasza Gudzowatego, który stanąć ma w Zakopanem. Ich wille na podtatrzańskich wierchach zachwycają powściągliwością detalu i wrażliwością na kontekst miejsca.

 

Wystawa pokazuje zakopiański kwartet, cztery domy stanowiące kontynuację myśli, od budynku, który jest nowoczesny, ale zbliżony formą i materiałem do stylu wsi Podhalańskich do takiego, który wpisuje się już w nurt minimalizmu światowego, ograniczony jednak parametrami budownictwa podhalańskiego – kąty dachów, proporcje, kubatura. Wszystkie one współgrają z najnowszymi trendami i w minimalistyczny sposób pokazują czym jest regionalizm.

 

Zapraszamy na wystawę od 11.07 do 30.08 (z przerwą wakacyjną od 26.07 – 16.08.) od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:00.

Wstęp wolny.