WYDARZENIA | Wystawy
Previous Next

We wrześniu w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie można było oglądać pierwszą wystawę Galerii Architektury GAGA. Ekspozycja zatytułowana "Poszukiwanie struktur" ukazywała makiety, zdjęcia oraz wizualizacje projektów autorstwa cenionego architekta Bolesława Stelmacha. Zwiedzający mogli zobaczyć m.in. ilustracje rozbudowanego Sejmu w Warszawie, Instytutu Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Centrum Chopinowskiego w Warszawie, Centrum Hydroterapii w Nałęczowie.

Podczas uroczystego wernisażu połączonego z artystyczną inauguracją galerii GAGA Stelmach podkreślił, że 33 lata temu wyjechał z Krakowa "z dyplomem architekta, aby szukać struktur". Przez ten czas jego projekty realizowane były głównie w okolicach Nałęczowa, Warszawy oraz Lublina. Jak przyznał architekt przyjazd na wystawę do Krakowa jego dla niego "podróżą w czasie".

Architekt i senator, szef rady programowej galerii GAGA Janusz Sepioł zwrócił uwagę, że Stelmach należy do pokolenia tych architektów, którzy potrafią pięknie rysować. "To jest architekt, który pracuje przez redukcję, oszczędność. Pracuje aby przez minimalizm środków dochodzić do prawdy. To jest bardzo intelektualna architektura" - dodał. Życzył również Krakowowi, by stanął w nim kiedyś obiekt zaprojektowany przez Stelmacha.

Bolesław Stelmach urodził się w 1956 roku. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej i podyplomowe studia planowania przestrzennego na Politechnice Warszawskiej. Uzyskał tytuł naukowy doktora inżyniera architekta. Jest laureatem m.in. Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich. Projektuje ze szkła i betonu, duże znaczenie przywiązuje do detalu. Jego prace charakteryzuje czerń.

- Stelmach zaprojektował wiele, a jednak nigdy nie stał się pupilkiem inwestorów. Niemal każda jego realizacja jest ważnym wydarzeniem dla polskiej architektury - opisał kurator galerii Dawid Hajok.