WYDARZENIA | Wystawy
Previous Next


Krajobraz to własność wspólna, należy dbać o to, by architektura tworzyła razem z nim harmonię - przekonywał prezydent Bronisław Komorowski, otwierając wystawę "Krajobraz to dobro publiczne" na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Od 25 listopada do 15 grudnia wystawę można było oglądać na placu Szczepańskim w Krakowie.

Dzięki wspólnej inicjatywie Galerii Architektury GAGA oraz Małopolskiemu Ogrodowi Sztuki wystawa prezentująca szerokiej publiczności dobre wzorce zagospodarowania przestrzeni publicznych polskich miast, zawitała pod Wawel.

To właśnie tutaj z sukcesem udało się wprowadzić zapisy o ochronie przestrzeni Starego Miasta wypowiadając krucjatę przeciwko szkodliwym zjawiskom estetycznym w najbardziej nobliwym obszarze miasta.
Ekspozycja prezentowała zdjęcia sześciu spektakularnych przykładów zagospodarowania przestrzeni w sposób, który odmienił wizerunek polskich miast. To miejsca, które dzięki zaangażowaniu lokalnych władz i doświadczeniu projektantów, zostały „odzyskane” dla nas wszystkich i które na tle panującego często w polskich miastach chaosu wyróżniają się estetyką i funkcjonalnością, stając się przestrzeniami publicznymi na miarę XXI wieku.
Na zdjęciach zobaczymy zrewitalizowane wyspy odrzańskie we Wrocławiu, Wyspę Młyńską w Bydgoszczy, Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Centrum Nauki Kopernik, odbudowę Starego Miasta w Elblągu i zmodernizowane Krakowskie Przedmieście w Warszawie.