WYDARZENIA | Spotkania
Previous Next

Decyzją Senatu RP rok 2015 jest Rokiem Witkiewiczów – Stanisława Ignacego (Witkacego) oraz jego ojca Stanisława. W tym roku bowiem mija 130 lat od urodzin Witkacego i 100 lat od śmierci Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. 

W ramach obchodów tej wyjątkowej rocznicy Galeria Architektury GAGA oraz firma BoConcept zapraszają na konferencję z cyklu „Oblicza tradycji w polskim dizajnie. Poświęconej wzornictwu Podhala i Zakopanego. 

Regionalne tradycje stylu zakopiańskiego w architekturze Domu Turysty wybitni polscy projektanci Tadeusz Brzoza i Zbigniew Kupiec przełożyli na język lat 50. XX w. Dzięki temu budynek wyróżniał się nie tylko ogromną powierzchnią spadzistego dachu krytym gontem – największym tego typu w Europie, ale także wyjątkowym wzornictwem, rzeźbą i zdobieniami. Jako baza wypadowa dla wszystkich kochających polskie Tatry Dom Turysty prędko stał się jednym z symboli Zakopanego, rozwijając podhalańskie wzornictwo i rzemiosło. 

W tych pięknych wnętrzach osadzono konferencję „Oblicza tradycji w polskim dizajnie” poświęconą wzornictwu Podhala i Zakopanego. Trudno bowiem wyobrazić sobie na to lepsze miejsce, niż zakopiański Dom Turysty, który w ostatnich latach przeszedł niesamowitą metamorfozę dowodząc o ponadczasowości stylu zakopiańskiego.

Program Konferencji:
11:00 – Otwarcie konferencji – Senator RP Janusz Sepioł
11:30 - Oblicza tradycji w polskim dizajnie - dr Krystyna Łuczak-Surówka (ASP Warszawa)
12:30 - Współczesne podejście do architektury zakopiańskiej - realizacje
biura KARPIEL i STEINDEL 
13:15 - Metamorfoza zakopiańskiego domu turysty- Wojciech Niewiński (ORB Studio) i Jan Słowik – Sułkowski (Pracownia Projektowania Słowik)
14:15 - Meble w stylu tatrzańskim - coś czym powinniśmy się chwalić!- dr
Alicja Marduła(Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara)


WSTĘP WOLNY - ZAPRASZAMY!